W Polsce działa bardzo wiele muzeów, w których zbiorach każdy znajdzie coś dla siebie. Nie działają one wyłącznie w obrębie sztuki, lecz także szeroko rozumianej kultury i edukacji. Poniżej kilka muzeów, których zbiory warto obejrzeć.

MOCAK w Krakowie

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie za cel swojej działalności stawia organizowanie wystaw w taki sposób, by odbiorcy różnych kategorii znaleźli w nich coś dla siebie. Do kanonu wystawienniczego muzeum wprowadziło design użytkowy, a więc sztukę w służbie codziennych czynności. Na terenach przyległych do muzeum zobaczyć można wystawy plenerowe, na które składają się między innymi rzeźby. Pełna oferta muzeum i trwające aktualnie wystawy dostępna jest online.

Muzeum Narodowe w Krakowie

Oferuje zwiedzającym możliwość zobaczenia unikalnych w skali kraju dzieł sztuki. W swoich zbiorach muzeum posiada absolutnie wyjątkową kolekcję rzemiosła artystycznego z dziełami pochodzącymi z okresu wczesnego średniowiecza. Ze względu na swój szczególny charakter dzieła eksponowane są w holu głównym gmachu w ramach wystawy stałej, która obejmuje ponad 4 tysiące eksponatów. Godziny otwarcia muzeum, szczegóły wystawy i cennik dostępne są online.

Galeria Faras

To wyjątkowa galeria działająca w ramach Muzeum Narodowego w Warszawie. Została wielokrotnie nagrodzona w trakcie międzynarodowych konkursów. To jedyna w Europie Galeria, która w swoich zbiorach posiada eksponaty sztuki nubijskiej datowane na okres chrześcijański. Eksponaty zostały pozyskane w ramach prac archeologicznych prowadzonych przez polskich naukowców pod agendą UNESCO w Faras, przy granicy sudańsko-egipskiej. Wystawa ma charakter multimedialny, poza eksponatami zobaczyć można prezentację 3D wnętrza nubijskiej katedry i wysłuchać koptyjskich śpiewów. Dzięki specjalnej technologii, galeria przyjazna jest osobom z niepełnosprawnością dotyczącą wzroku lub słuchu. Szczegóły dotyczące zwiedzania tej niezwykłej wystawy dostępne są na stronie internetowej Muzeum Narodowego.

Polska kultura odnosi się do historii i tradycji ze szczególną troską. Funkcjonujące w kraju muzea dostarczają zwiedzającym coraz ciekawszych wystaw i połączonych z nimi wydarzeń: prezentacji, prelekcji, warsztatów czy szkoleń. Dzięki temu sztuka otwiera się na ludzi.