Przestrzeń muzeum wypełniona dziełami sztuki sprzyja nie tylko osobistej percepcji dzieł, lecz również organizowaniu w gmachu rozmaitych eventów. Muzea dysponują nie tylko wysokimi salami, lecz również bardzo często dziedzińcami czy placami. Dzięki temu w przestrzeni muzeum można organizować bardzo różnorodne imprezy. Wiele muzeów oferuje również prywatne zwiedzanie wystaw po godzinach otwarcia, któremu towarzyszy przewodnik. Ilość osób w takiej prywatnej grupie zwiedzających zależy od możliwości danego obiektu, na przykład Muzeum Narodowe w Warszawie obsługuje prywatne zwiedzanie w ramach grupy liczącej do 120 osób.

Koncerty

Jednymi z wydarzeń, które organizuje się w muzeach są koncerty. Oczywiście w przeważającej większości dotyczą występów solowych, lub niewielkich zespołów muzycznych. Koncert w murach muzeum ma raczej kameralną oprawę i nie uczestniczy w nim więcej, niż około 300 gości, w zależności od możliwości przestrzennych.

Konferencje, spotkania, prelekcje, warsztaty i odczyty

Każde z tych wydarzeń można zorganizować w salach muzealnych lub muzealnych dziedzińcach. W zależności od oferty najmu w poszczególnych muzeach, dysponują one stołami, krzesłami i oświetleniem. Muzeum Narodowe w Warszawie wydało nawet specjalną publikację zawierającą możliwe układy krzeseł i oświetlenia w salach i na dziedzińcu.

Uroczystości rodzinne

Muzea otwarte są również na wynajem powierzchni w celu organizacji mniej formalnych wydarzeń. Można pokusić się o organizację wesela czy okrągłej rocznicy ślubu. W sprzyjających okolicznościach można połączyć imprezę ze zwiedzaniem wystawy o tematyce miłości, związków czy utrzymaną w podobnym klimacie.

Oferta muzeów dotycząca najmu przestrzeni na organizację wydarzeń jest bardzo zróżnicowana. W niektórych miastach z tymi instytucjami w ramach organizacji imprez współpracują restauracje, mistrzowie ceremonii, kwiaciarnie. Występuje tu zależność – im większe miasto i wyższa ranga obiektu, tym szerszy wachlarz usług oferuje. Przy czym imprezy te odbywają się coraz częściej. Na kameralną imprezę w oryginalnych stylizacjach mogą się zdecydować również pasjonaci sztuki, gdyż ceny są bardzo przystępne. W czasie wydarzeń ich organizatorzy mogą wykorzystać własną scenografię. Jest ona montowana na specjalnych kratownicach, by nie niszczyć dzieł sztuki ani tynków ścian.